czwartek, 30 maja 2019

W dniach od 23 do 28 maja 2019 r wzięliśmy udział w polsko-niemiecko-czeskiej wymianie uczniów, w ramach projektu „Fair Life”.  
     Wydarzenie miało miejsce w pobliskiej Krzyżowej. Były zabawy, tańce, wspólne mecze "międzynarodowe". Bo, oprócz naszych chłopców, w siedzibie fundacji spotkała się młodzież z Czech, Niemiec i jeszcze jednej wałbrzyskiej szkoły. Ludzie, pozornie bardzo różni od siebie nawzajem. Tylko pozornie.
- Bawiliśmy się wspaniale - relacjonują chłopcy z MOS - na początku zdawało się nam, że się nie dogadamy, że nie ma szans. Prędko okazało się, jednak, że ten angielski, którego uczymy się w szkole jest bardzo przydatny, w tej sytuacji. A nawet, że umiemy się nim posługiwać lepiej, niż się nam wydawało. A czego nie potrafi się powiedzieć - zawsze można pokazać rękami. A najważniejsze jest to, żeby chcieć się dogadać, wtedy się da. 
- W sumie, jesteśmy bardzo do siebie podobni, pod wieloma względami - dodają - mamy podobne zainteresowania, marzenia, tę sama potrzebę przyjaźni i współpracy, nastawionej na przyjemne, wesołe spędzanie czasu z ludźmi. Wszystko jedno gdzie żyjemy i jak bardzo sprawni lub zdrowi jesteśmy.
     "Fair Life" -  jest to projekt dla osób w wieku 14-16 lat. Młodzieży szkolnej z Polski, Czech i Niemiec, poświęcony zagadnieniom ‘fair play’. Ale nie tyle w sporcie, co w codziennym życiu. Walce ze stereotypami, dyskryminacją i promowaniu tolerancji. Osią spotkania młodzieży jest przede wszystkim wspólna aktywność sportowa i rekreacja. Integrując się i wspólnie bawiąc, uczestnicy uczą się jednocześnie, jak przenosić dobre, pozytywne wzorce zachowań ze świata sportu do codziennego życia.
 
     W trakcie warsztatów młodzież dyskutuje o regułach obowiązujących w społeczeństwie, kształtuje umiejętność traktowania własnych przeciwników w uczciwy sposób. Współpraca z ludźmi, którzy początkowo są dla uczestników, naprawdę obcy, wymaga tolerancji, zrównoważenia, pewności siebie, ale także wzajemnego szacunku.
     Zajęcia mają za zadanie obudzenie w uczestnikach potrzeby pracy nad sobą, nad sposobami zachowania się w społeczeństwie. Nie ulegania coraz powszechniejszej regule "rozpychania się łokciami" i egoizmu. Tym chętniej, zapraszana jest do nich młodzież z różnymi uprzedzeniami i wykazująca zachowania postawy braku tolerancji wobec innych ludzi. 

Organizatorem projektu jest Kreisau-Initiative e.V., głównym partnerem Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Więcej o programie można dowiedzieć się na www.kreisau.de/pl/projekte/inklusion/fair-life/
StArt, foto:MSCh
źródło grafiki nagłówkowej:http://www.krzyzowa.pl/